Виробнича практика та навчання
Виробниче навчання
Виробниче навчання - це процес і навчальний предмет у системі професійної підготовки. Його можна розглядати як складник професійної освіти; підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації робітників безпосередньо на виробництві; частину трудового навчання, виховання і професійної орієнтації в середніх загальноосвітніх школах. Для виробничого навчання, як складника навчального процесу, характерні специфічні цілі, завдання, зміст, форми, методи та засоби навчання.
Основу змісту предмета "Виробниче навчання" становлять головні елементи виробничого процесу (в умовах майстерень, цехів та відділів підприємств тощо). Вони пов'язані не тільки між собою, а й з педагогічними принципами і методами виховання особистості, а також психофізіологічними особливостями професії, віковими можливостями здобувачів освіти.
Виробниче навчання як навчальний процес здійснюється майстрами виробничого навчання. Важливе завдання професійної підготовки - наблизити виробниче навчання до реального виробництва. Мета - підготувати здобувачів освіти до самостійного трудового життя, швидкої адаптації в реальних виробничих умовах, жорсткої конкуренції на ринку праці. В умовах ринкових відносин система виробничого навчання, з одного боку, має швидко реагувати на зміни потреб виробництва в робітниках певної кваліфікації і спеціалізації, а з іншого - надати робітникам або здобувачам освіти можливість навчатися залежно від їх інтересів. Розв'язати це завдання допомагають сучасні тренажери (комплексні, універсальні тощо), електронно-обчислювальна техніка, спеціальні майстерні, лабораторії, навчальні науково-виробничі комплекси, які дають змогу значною мірою імітувати виробничий процес. Доцільно створювати такі ситуації, щоб здобувачі освіти мали можливість творчо підходити до вирішення практичних завдань, самостійно знаходити їх оптимальні рішення.
Основні напрями виробничого навчання - створення умов для здобувачів освіти для оволодіння виробничими процесами, соціально-економічними, науково-технічними та професійними знаннями, передовим досвідом; виховання конкурентоспроможного фахівця, підготовленого до різноманітної діяльності. Критерій професійної підготовленості майбутнього спеціаліста - кваліфікація, а головні її показники - професійна мобільність, володіння декількома професіями, здатність до зміни виду роботи.
Виробниче навчання здобувачів освіти Державного навчального закладу «Ізюмський регіональний центр професійної освіти» здійснюється у 8 майстернях та 7 лабораторіях, на виробничих дільницях підприємств м. Ізюм та області.
Всі навчальні майстерні та лабораторії навчального закладу оснащені сучасним обладнанням та інструментами, які постійно оновлюються.
Виробнича практика
Виробнича практика готує майбутніх спеціалістів до самостійного виконання обов’язків на першій посаді, де вони працюватимуть. Внесок молодих спеціалістів у практичну діяльність підприємств, установ, організацій відповідної галузі прямо залежить від їхньої підготовленості до роботи, теоретичного кругозору й практичних навичок.
Базою практики є установа (підприємство, організація) будь-якої форми власності, яка забезпечує виконання програми практики для відповідного кваліфікаційного рівня Виробнича практика учнів здійснюється згідно з договорами про проходження виробничої практики між навчальним закладом та організаціями, підприємствами міста та області. Під час виробничого навчання та практики на підприємствах здобувачі мають можливість ознайомитись з виробничим процесом, набути навичок роботи на сучасному обладнанні.
В період передвипускної виробничої практики ведеться підготовка до держаних кваліфікаційних атестацій. З метою визначення рівня професійної підготовки здобувачів освіти проводяться поетапна та державна кваліфікаційна атестація, за якої здобувачам освіти присвоюється відповідна робітнича кваліфікація (розряд, клас). Під час атестації кожен здобувач освіти виконує кваліфікаційну пробну роботу та виконують комплексні кваліфікаційні завдання , письмову екзаменаційну роботу (або творчу роботу).
Навчальний заклад укладає договори соціального партнерства між навчальним закладом і основними замовниками робітничих кадрів, у яких передбачена співпраця щодо замовлення на підготовку робітничих кадрів, виробнича практика та працевлаштування випускників. Підприємствами-замовниками робітничих кадрів навчального закладу є:
ФОП Пивовар Тетяна Миколаївна, кафе "Перчик".
ФОП Шеремет Наталія Вікторівна, кафе "Міраж"
Фоп Персіанов Валерій Геннадійович
Ізюмська ТШТСОУ керівник Вовчено Сергій Володимирович